Question about item
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Housing material (wetted): | Aluminum |
| Maximum delivery pressure: | 8,6 bar |
| Maximum operating temperature: | 88 °C |
| Minimum operating temperature: | -23 °C |
| Suction lift (wet): | 9,4 Meter |
| Housing design: | Bolted |
| Housing material (non-wetted): | Aluminum |
| Air connection output: | 1/2 Inch |
| Air connection input: | 3/8 Inch |
| Diaphragm Material: | Nitrile - Buna Rugged |
| Suction lift (dry): | 4,6 metres |
| Connection size: | 1 Inch |
| Port size (pressure side): | 1 Inch |
| Port size (suction side): | 1 Inch |
| Explosion protection (ATEX): | With Explosion protection (ATEX) |
| FDA compliant: | Without FDA compliance |
| Displacement per Stroke: | 0,38 litres |
| Connection Type: | BSP |
| Check valve material: | Nitrile - Buna |
| Seats material: | Aluminum |
| Maximum solids size: | 3,2 mm |
| Flow rate: | 182 Litres per minute |
| Shipping weight: | 12,20 kg |
| Item weight: | 12,20 kg |
| Dimensions ( Length × Width × Height ): | 27,23 × 23,70 × 36,93 cm |
Data sheet
Data Sheet
Specifications and performance
Operating instructions
Operating instructions
Service and operating instructions