Notify me when this item is available
Question about item
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Housing material (wetted): | Polypropylene |
| Maximum delivery pressure: | 6,9 bar |
| Maximum operating temperature: | 82 °C |
| Minimum operating temperature: | 0 °C |
| Suction lift (wet): | 7,3 metres |
| Housing design: | Bolted |
| Housing material (non-wetted): | Polypropylene |
| Air connection input: | 3/4 Inch |
| Air connection output: | Integrated silencer |
| Diaphragm Material: | BunaN |
| Suction lift (dry): | 5,8 metres |
| Connection size: | 2 Inch |
| Port size (pressure side): | 2 Inch NPT |
| Port size (suction side): | 2 Inch |
| Explosion protection (ATEX): | Without Explosion protection (ATEX) |
| FDA compliant: | Without FDA compliance |
| Displacement per Stroke: | 1,90 litres |
| Connection Type: | NPT |
| Check valve material: | Stainless Steel |
| Seats material: | Stainless Steel |
| Maximum solids size: | 46,0 mm |
| Flow rate: | 644 Litres per minute |
| Shipping weight: | 24,00 kg |
| Item weight: | 24,00 kg |
| Dimensions ( Length × Width × Height ): | 32,10 × 74,20 × 53,10 cm |
Product safety information
Manufacturer information:
Versamatic
, ,
, ,
Notify me when this item is available