Question about item
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Housing material (wetted): | Cast Iron |
| Diaphragm Material: | BunaN® - NBR - Nitrile |
| Maximum delivery pressure: | 8,6 bar |
| Maximum operating temperature: | 88 °C |
| Minimum operating temperature: | -23 °C |
| Suction lift (wet): | 7,6 Meter |
| Housing design: | Clamped |
| Housing material (non-wetted): | Aluminum |
| Air connection output: | 1/2 Inch |
| Air connection input: | 3/4 Inch |
| Suction lift (dry): | 4,6 metres |
| Connection size: | 1,5 Inch |
| Port size (pressure side): | 1 1/2 Inch |
| Port size (suction side): | 1 1/2 Inch |
| Explosion protection (ATEX): | With Explosion protection (ATEX) |
| FDA compliant: | Without FDA compliance |
| Displacement per Stroke: | 1,2 litres |
| Model: | Elima-Matic |
| Connection Type: | BSP |
| Check valve material: | BunaN® - NBR - Nitrile |
| Seats material: | BunaN® - NBR - Nitrile |
| Maximum solids size: | 4,8 mm |
| Flow rate: | 268 Litres per minute |
| Flow rate: | 238 - 390 Litres per minute |
| Shipping weight: | 25,87 kg |
| Item weight: | 25,87 kg |
| Dimensions ( Length × Width × Height ): | 29,20 × 36,50 × 42,90 cm |
Spare parts, data sheets & manuals
Spare Parts
This PDF file contains all the spare parts for the pump.
Manual
This PDF file contains the manual for the pump.