Question about item
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Housing material (wetted): | Polypropylene |
| Maximum delivery pressure: | 8,6 bar |
| Maximum operating temperature: | 82 °C |
| Minimum operating temperature: | 0 °C |
| Housing design: | Bolted |
| Housing material (non-wetted): | Polypropylene |
| Air connection output: | 1 Inch |
| Air connection input: | 3/4 Inch |
| Suction lift (wet): | 9,5 Meter |
| Diaphragm Material: | EPDM |
| Suction lift (dry): | 5,8 metres |
| Connection size: | 1 Inch |
| Port size (pressure side): | 1 Inch 150# ANSI/DIN 325 Flansch |
| Port size (suction side): | 1 Inch 150# ANSI/DIN 325 Flansch |
| Explosion protection (ATEX): | Without Explosion protection (ATEX) |
| FDA compliant: | Without FDA compliance |
| Displacement per Stroke: | 0,83 litres |
| Connection Type: | Flanged - End Ported |
| Check valve material: | PTFE |
| Seats material: | Polypropylene |
| Maximum solids size: | 6,0 mm |
| Flow rate: | 238 Litres per minute |
| Shipping weight: | 11,30 kg |
| Item weight: | 11,30 kg |
| Dimensions ( Length × Width × Height ): | 31,10 × 44,20 × 43,20 cm |