Question about item
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Housing material (wetted): | Stainless Steel |
| Maximum delivery pressure: | 8,6 bar |
| Maximum operating temperature: | 135 °C |
| Minimum operating temperature: | -40 °C |
| Suction lift (wet): | 7,6 Meter |
| Housing design: | Clamped |
| Housing material (non-wetted): | Nickel-plated aluminium |
| Air connection output: | 3/4 Inch |
| Air connection input: | 1/2 Inch |
| Diaphragm Material: | FDA Santoprene Thermo-Matic |
| Suction lift (dry): | 4,5 metres |
| Connection size: | 1,5 Inch |
| Port size (pressure side): | 2 Inch |
| Port size (suction side): | 2 Inch |
| Explosion protection (ATEX): | With Explosion protection (ATEX) |
| FDA compliant: | With FDA compliance 1935/2004 and 2023/2006 |
| Displacement per Stroke: | 1,17 litres |
| Connection Type: | TRI-CLAMP |
| Check valve material: | FDA Santoprene |
| Seats material: | FDA Santoprene |
| Maximum solids size: | 4,76 mm |
| Flow rate: | 268 Litres per minute |
| Shipping weight: | 25,85 kg |
| Item weight: | 25,85 kg |
| Dimensions ( Length × Width × Height ): | 41,90 × 29,00 × 44,00 cm |